رزق مقسوم

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

 

چاي، كالاي گران‌بها و حساسي است. حمل و نقل چاي از كارخانه‌هاي چاي خشك كني تا كارگاه‌هاي بسته‌بندي آن، در هر نقطه‌اي كه باشد، در جعبه‌هاي چوبي خاصي انجام مي‌شود. اين جعبه‌ها كه تقريباً مكعب مربع هستند، با ابعاد تقريبي نيم متر، داراي يك پوشش كنفي خارجي (گوني) و يك لفاف آلومنيومي داخلي هستند. در كارگاه‌هاي بسته‌بندي چاي، صندوق‌هاي چوبي را باز مي‌كنند و با مخلوط كردن انواع چاي‌هاي خارجي و ايراني، تركيب مورد نظر را مي‌سازند.

از ميان خيل مرزوقين خداوند، طايفه‌اي هستند مشهور به «صندوق‌خر».  اين‌ها صندوق‌هاي چوبي چاي را بعد از خالي كردن در كارخانه‌ها‌ي بسته‌بندي، در هم و كيلويي به مبلغ ناچيزي مي‌خرند به كارگاه خود مي‌برند.

از اين «صندوق‌خر» ها هستند كساني كه از همين صندوق‌پاره‌ها هفت قلم ارتزاق مي‌كنند:

گوني‌هاي دور جعبه‌ را مي‌شكافند و جدا مي‌فروشند.

 لفاف آلومنيومي داخل جعبه را با احتياط بيرون مي‌آورند و ته مانده‌ي چاي لابلاي لفاف و جعبه را كه در كارخانه‌ي بسته‌بندي به علت سرعت تخليه‌ي صندوق‌ها امكان خالي‌كردنشان نيست، جمع مي‌كنند. گاه از ثمره‌ي اين خوشه‌چيني در هر بار خريد جعبه، يكي دو گوني چاي خرده ريز دشت مي‌شود. پاكت آلومنيوم را دسته مي‌كنند و به قراضه‌خرها مي‌فروشند.

تخته‌سه‌لايي هاي در و ديوار جعبه را از هم جدا مي‌كنند و به كار نجاري مي‌سپارند. از خود صندوق‌خرها هستند كساني كه نجارند. تكه‌هاي نيم ‌متري تخته‌سه‌لايي به كار ساختن صندلي و نيمكت مي‌آيد. اين‌ها را روي هم مي‌گذارند و زير پرس داغ، فرم مي‌دهند و دسته و پشتي صندلي مي‌سازند.

از صندوق چاي مي‌ماند چوب‌هاي خرده ريز كه به كارخانجات ساخت نئوپان مي‌فروشند و مقداري سيم و ميخ كه نصيب همان قراضه‌خر‌ها مي‌شود.

پولك‌هاي حلبي كوچكي هم هست كه هر جعبه اقلاً‌ ده پانزده تا سر درز‌ها و رأس هايش دارد كه هم كار مهر و پلمب را مي‌كند و هم زوار جعبه‌ها را قوام مي‌دهد. اين‌ها را هم خودشان جمع مي‌كنند و آب مي‌كنند و قلع و روي آن را مي‌فروشند.

**

و هستند از اين «صندوق‌خر» ها طايفه‌اي كه سوگلي همان بسته‌بندها هستند. صندوق‌هاي باز شده را مي‌خرند و در كارگاهشان تعمير مي‌كنند و مهر و نقش جديد مي‌زنند و به همان بسته‌بندها مي‌‌فروشند. بسته‌بندها و دلالان بي‌انصاف چاي هم خرده و گرده و نخاله‌ و چاي نامرغوب را درهم دوباره در جعبه‌هاي اورژينال بسته‌بندي مي‌كنند و به بسته‌بندهاي ديگر مي‌اندازند.

**

دو طايفه، يك نام و دو سودا! چقدر از اين طايفه‌ي اول هستند كه حسرت كار بي‌دردسر دومي‌ها را مي‌خورند و چقدر از آن طايفه‌ي دوم كه طعم رزق حلال اولي‌ها را حسرت مي‌كشند.

**

دو چيز محال عقل است: خوردن بيش از رزق مقسوم و مردن پيش از وقت معلوم. پس اي طالب روزي! بنشين كه بخوري؛ و اي مطلوب اجل! مرو كه جان نبري.

بدان كه صياد، بي‌روزي، ماهي در دجله نگيرد؛ و ماهي، بي‌اجل، در خشك نميرد.

 

*

بيست فقط برازنده‌ي سعدي است!

 

 

 

 

 

 

جهت اطلاع و اقدام:

 

* علي‌رغم تمايلاتي مبتذل، امروز نيازي نمي‌بينم در اين خانه براي نزديك شدن به روح آن شهيد زنده، سيد مرتضاي آويني كه نامش نشاني ماست، در لاك تفلسف بخزم. روح حاكم بر آثار او همان قدر ملموس و عيني است كه ماجراي صندوق‌خرها واقعي و باورپذير است.

آويني و تفكر او را بايد در وسط معركه‌ي جنگ و جهاد و مبارزه شناخت، نه در كنج عافيت.

** اگر هم مي‌پنداريد مرتضي‌وما دل به مناسبتي‌نويسي خوش مي دارد، اشتباهي آمده‌ايد. ربطي هم به بخار ندارد. اين جا كه خانه‌ي دلمان نيست.

اين همه وبلاگ گوگولي تبريك و تسليت گو كه تازه لينك هم مبادله مي‌كنند! موافقي!!

*** دلم مي‌خواست فرصتي براي تدوين تحشيه‌هاي مفصل بر بعضي مقالات او مي‌يافتم. اين كار شدني است، اگر تنبلي را كنار بگذارم و مشغله‌هاي روزمره‌ي فكري ام، حداقل به مشغله‌هاي جسمي تقليل يابد!

**** پي‌نوشت‌هاي مرتضي و ما هم شده‌است نقل آرزوهاي محال!

 

 

 

ياعليش

 

/ 21 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آنتی منافق

کجاست آنکه می گفت خانه را در کوهپايه های آتشفشان بنا کنيم؟

محمد مسیح

بسم الله سلام آسيد ... آقا صالح فطيرا برای پخش کردن اطلاعيه بايکوت اسرائيل نيازمند کمکيم ... والسلام ... در ضمن اين مدت در حال آويزه کردن فرموده ی جناب عالی هستيم ولی گاش شما هم به اندازه ی کتاب هايی که خوانده بوديد مطلب نشر می کرديد که خير عظيمی بود

ضد منافق

به نام خدا.دوست عزيز با سلام.براي دفاع از شرف و حيثيت مسلمانی خود و برای دفاع از دين مبين اسلام و مقابله با هرزه نويسان اينترنتی که بر عليه اسلام انقلاب و ... قلم ميزنند به وبلاگ ضد منافق بياييد و نامه تهيه شده را امضاء کنيد.درصورت تمایل لوگوی امضاء نامه را هم در وبلاگ خود قرار دهید.به اميد قدرت جهانی اسلام.

منتظر آقا

بسم الله الرحمن الرحيم ... با سلام ... اگر قبل بدونيد ما را هم در قسمت وبلاگ های دوستان سمت راست جای بدهيد ... ما از پيش متقابلا پيوند داده ايم ... به ما هم سر بزنيد ... باتشکر ... يا حق

asheghe khoda

به نام خداوند خوبيها دهر بر مراد سفلگان می چرخد پس دنيا را به دنيا خواهان بسپار ياعلی

غلامرضا همدانی

بخوان . بخوان به نام خداوندت بخوان . چنان بخوان که خواندت را بشنوم . يا علی الحق

pa pati

-------------------------------------------------------------------------------- چهار تا ادم به جایی نرسیده و از دل مردم بیخبر نشسته اند بیرون گود و با یک نوار رادیویی و یک لپ تاپ و یک عکس آب انار و چهارتا کارتون مسخره میخواهند مسیر حرکت انقلاب آینده یک ملت زحمتکش زجر کشیده و یک مملکت باستانی را تعیین کنند.

حزب الله

سلام ميشه حاجی جون از نمکی ها و نون خشکی ها اگه ميشه يه گزارش تهيه کنيد يا حق

tohid

salamon alaykom aghalezat bordam chan vaghti bood too in halo hava naboodam dar zemn banazare aghaye pasdaran va anti monafegh shadidan movafegham