بند هفتم

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

« 7 - انتشار اخبار و اطلاعات سياسي نيز بايستي با دو هدف مقابله با جريان يكسوسازي فكري رسانه هاي خبري صهيونيستي و از سوي ديگر براي رشد و گسترش حوزه آگاهيهاي مخاطبان بوده و نبايستي موجب آسيب رساني به منافع جهاني مسلمين به شكل عام و جمهوري اسلامي ايران و ملت مسلمان آن به شكل خاص گردد.»

 

تحشيه:

بند هفتم مرامنامه در حقيقت به تبيين اهداف انتشار اخبار و اطلاعات در اينترنت مي پردازد كه تصور مي شود با يك جانبه نگري سياسي، از مسائل مهم و زيادي غافل مانده و در رساندن همه ي مفهوم الكن است.

 

الف) انتشار اخبار و اطلاعات صرفا در زمينه‌ي سياسي نيست و اين كه غالبا در عرف عوام اخبار به رويدادهاي سياسي جهان اطلاق مي شود نبايد ما را به اشتباه بياندازد. شكل دهي و سامان دادن به فضاي فرهنگي جامعه و جوانان نياز شديدي به انتشار اخبار فرهنگي و مذهبي- اجتماعي دارد كه مي‌بايست مد نظر قرارگرفته شود.

 

ب) مقابله با جريان يكسوسازي فكري رسانه هاي صهيونيستي قطعا از ضرورياتي است كه به سادگي نمي توان از كنار آن گذشت. تشخيص حق و باطل و شيطنتها و غرض ورزي هاي رايج در اين رسانه ها احتياج به آموزش، مطالعه، هوش و تجربه زيادي دارد كه مي بايست براي آن برنامه ريزي خاصي صورت گيرد.

 

ج) رشد و گسترش حوزه آگاهي هاي مخاطبان عبارتي كلي و مبهم است كه حتما بايد به دقت تبيين شود:

اين مسئله كه اين گسترس آگاهي ها تا چه ميزان و چه زمان به منافع جهاني مسلمين ضربه مي زند واقعا چگونه قابل تشخيص است؟ به نظر ما بالا بردن ظرفيت و توان هضم و بلع مخاطب مي تواند موجب امكان انتشار بسياري از حقايق شود. اين كه لزوما ما هر خبر يا نقدي را كه بر عليه يكي از ارزشهاي اسلامي و يا شخصيتهاي مهم و برجسته دنياي اسلام و ايران است بر عليه منافع جهاني مسلمين بدانيم مطمئنا اشتباه است. حركت ما بايد به سمتي باشد كه كم كم و در همه ي جامعه اين غلط مصطلح را كه فرد را مصداق اسلام مي‌دانند و خطاي شخص را به ضعف دين نسبت مي دهند تصحيح كنيم. اين هدف با انتشار و تبليغ واقعيتها و رويدادها ممكن مي شود. (شايعات و اخبار غير موثق منظور نيست) مخاطبين ما بايد  به مرور و در طول زمان به اين جمع بندي برسند كه آدم هاي ضعيف همواره به اندازه توان خود از اسلام بهره مي برند و اين حاكي از كمبود دين مبين خداوند نيست. خودسانسوري بعضي اخبار –اصطلاحا- ضايع و حذف سوتي بعضي آدم هاي تأثيرگزار در عرصه هاي مختلف به سختي ذيل معناي حفظ منافع جهاني مسلمين مي گنجد.

چه ايرادي دارد كه نقد سالم و مثبت و سازنده ي بزرگان كشور توسط وبلاگ نويسان مسلمان صورت گيرد؟ اين كار احتمال تأثيرپذيري افراد را هم بيشتر مي كند. زيرا مي دانند اين حرف ها و نظرات از جانب بچه هاي خودي انقلاب و نظام است و ابتدائا در مقابل آن جبهه گيري نمي كنند. اين رفتار وجه‌ي ما را نيز در ميان همه‌ي داعيه داران نقد و خبر خدشه ناپذير خواهد كرد.

 

د) متن جايگزين براي بند هفتم مرامنامه:

« 7 - انتشار اخبار و اطلاعات به موضوعات سياسي محدود نشده و در زمينه هاي فرهنگي،‌ مذهبي و اجتماعي نيز مي بايست به ترميم خطوط ارتباطي و اطلاعاتي حزب الله همت گماشت. نقد و تحليل سالم مسائل و شخصيت هاي سياسي با هدف انذار و اصلاح آنها يك اقدام ضروري و مهم است كه به بهبود فعاليت ها و شكل گيري صحيح جريانات اجرايي كمك مي كند. همچنين انتشار اخبار جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي جهت تغذيه داخلي افكار وبلاگ نويسان مسلمان بايد در دستور كار قرار گيرد. در همه اين موارد مقابله با جريان يكسوسازي فكري رسانه هاي صهيونيستي و حفظ منافع جهاني مسلمين مي بايست مد نظر باشد. »

 

 

خبر ممنوع التصوير شدن دكتر عباسي، رئيس مركز بررسي هاي دكترينال امنيت بدون مرز ايران، به دستور شوراي عالي امنيت ملي (آقايان روحاني و خاتمي) را هم كه تا الان اگر نشنيده بوديد، حالا شنيديد.

هميشه دلم مي خواست وقتي پيش مي آمد كه مفصل درباره حركت دكتر عباسي و چند قضيه مربوط ديگر صحبت كنم. اما فعلا وقتش نرسيده است. همين قدر مي گويم كه حرفهاي دكتر عباسي هميشه من را ياد قصه معروف «هانس كريستين آندرسن» يعني «لباس مخصوص پادشاه» مي اندازد. حتما شما هم در دوران كودكي بارها اين داستان را شنيده ايد:

دو خياط شياد به شهري وارد مي شوند و ادعا مي‌كنند كه مي توانند لباسي جادويي براي پادشاه بدوزند. آن ها با گرفتن پول و سكه هاي طلا مدتها در يك كارگاه پارچه بافي تظاهر به بافتن پارچه اي مي كنند كه فقط آدم هاي باهوش و دانا مي‌توانند آن را ببينند. پادشاه و درباريان هم از ترس متهم شدن به حماقت، به طور دروغي از كار آنها بازديد و تعريف مي كنند. بعد از چند ماه كه لباس آماده مي شود پادشاه براي نمايش اين لباس جادويي لخت مي شود و تظاهر به پوشيدن لباس مي كند و همراه درباريان كه همگي تظاهر به ديدن لباس مي كنند با جلال و شكوه خاص به ميان مردم مي رود. مردم هم كه از پيش آوازه لباس مخصوص پادشاه را شنيده اند جمع مي شوند و پادشاه لخت را در خيابان تماشا مي كنند. منتها همگي از ترس متهم شدن به حماقت سكوت مي كنند و چيزي نمي گويند. در اين ميان،‌ وقتي شيادان با پول و سكه هاي طلا فرار كرده اند، كودكي در ميان جمعيت كه از ديدن هيكل چاق و بدقواره و لخت پادشاه خنده اش گرفته است با صداي بلند فرياد مي زند: «پادشاه لخت است... پادشاه لخت است»

قصه‌ي آندرسن در همين جا پايان مي يابد و ما خودمان مي توانيم فرض كنيم كه از اين به بعد پادشاه متنبه مي شود يا مردم بر عليه پادشاه احمقشان شورش مي كنند و يا...

اما ظاهرا در مملكت ما اين قضيه با ممنوع التصوير كردن پسرك بازيگوش خاتمه مي يابد. آنچه دكتر عباسي در اين يكي دو ساله با جرأت و شهامت مثال زدني مرتبا فرياد مي زند طنين صداي همان كودك پاك و نترس است كه: «پادشاه لخت است... پادشاه لخت است»

مدرنيته،‌ حقوق بشر، جامعه مدني،‌ ليبراليسم و دموكراسي لباس نامرئي و مخصوصي است كه غرب براي ملت ما دوخته است و همه از ترس محكوم شدن به تحجر و دگم انديشي از واقعيت محض چشم پوشيده ايم. جا دارد تا اگر يك پير بسيجي نترس و به قول خودش چريك فرياد بزند پادشاه لخت است به جاي آن كه بيانديشيم ممنوع التصويرش كنيم. (اگر دقت كنيم ذات دموكراسي در همين عمل نمايان مي شود) آقاي خاتمي اخيرا فرموده اند: بعد از دوره رياست جمهوري به مركز گفتگوي تمدن ها خواهند رفت و آن جا را مطابق با سليقه خودشان و آن گونه كه از ابتدا مي پنداشته‌اند اداره خواهند كرد. به قول حاج سعيد: «حاج آقا التماس دعا!!»

فقط اميدواريم همچون دوست ديرينه‌شان و رئيس سابق آن مركز، بعد آن كارشان به شير... و دادگاه... نكشد.

 

متن سخنراني جنجالي دكتر در دانشگاه تهران

 

 

براي روز مادر هم در مهرآب مطلبي نوشتم با عنوان ميم، مثل مادر، مثل موز كه اگر خواستيد همان جا بخوانيد و نظر بدهيد.

 

سال گذشته هم به اين مناسبت داستان يك زندگي مردانه را نوشته بودم كه فكر مي كنم هنوز هم ارزش خواندن دارد. الله الله في الايتام...

 

 

در كمال تعجب و ناباوري همگان تيم ايران از راه يابي به بازي فينال جام ملتهاي آسيا باز ماند و مجيد عزيز –ي- بالاخره دست جنباند و سر در اينجا را قلمي كرد! ان شاء الله در اسرع وقع نصب خواهد شد.

 

 

از بزرگاني كه كوچك نوازي مي كنند و به اين صفحه گذر دارند و رد پايي هم مي گذارند (بدون ذكر نام و اشاره با انگشت) تشكر مي‌كنيم.

 

 

زياده عرضي نيست

ياعليش

 

/ 13 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من یک هیچ کس می باشم

سلام...مخلصم ! آقا ما ۴شنبه می ريم بالا برنامه تونو به ما بگو!باشه برادر!التماس دعا..ياعلی مددی...

ملخ و دوستان

سلام خوش تیب چطوری عزیز خیلی مخلصیم ماکه حال کردیم خدایییییییش ولی دیگه دوستت ندارم ازاون وقتی که به اون همه التماس هایم برای کمک جواب ندادی یادت باشد اون وقتی که دکترشدم ویزیتت را دوبرابر کنم . حتما. حتما. حتما . حتما. ولی به هر حال یه چیز خوب به ذهنم رسید برای نوشتن البته می سبارم به شما دوستان که ماراهم دریابید البته ان الله مع الصابرین . خوب : دنیای خوش آب و رنگ فیلم های شبکه ۲ . هرجورصلاح است بیان نمایید ماکه چاکریم به هرحال داریمت به مولا . چاکرشما با تمام مخلفات و سالاد و نوشابه اضافی . ملخ و دوستان

محمد

سلام ... خبر جديد اينکه آدم دوباره تصميم گرفته است آدم بشود ... اما اين بار نه به خاطر زمين ... ببينيمت دلمان تنگ شده ... يا علی !

ص

امروز بشريت ... امروز آدم ...

ابوذر

بسم الله . وبلاگی به طراوت صبح بهار

ابوذر

بسم الله . ما جمعه ها می خوانيم و شما ها دوشنبه ها می نويسيد !! ضمن اينکه صندوق پست را چک بفرما ، صفحه ما را هم برو و چک بفرما . بر سادات فاطمی همه صلوات

Salma

سلام...متن جالبی بود...موفق باشيد...به وبلاگ ما هم يه سری بزنيد

حسين

سلام لوگو قشنگ ! مخلص بچه سيداي باحال هستيم اونم بدجور . خوندم مطلب رو حرف حساب جواب نداره بعدشم تأييد كردن هم كار لوسي هست يه جورايي . بعدشم ما تو نوبتيم با لوگوي شما يه عكس بندازيم D:

ابوذر

بسم الله . صالح ! ترمزش کجاست ؟ از دست این کد تصویری !!

ابوذر

سلام....... من با شما موافقم فقط اينکه آقای دکتر عباسی پادشاه را به اشتباه نشانه رفته بودند