زندگي خوب، برازنده‌ي ايراني

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

«الكريم اذا وعد وفا»

گفته بودم هفته‌ي پيش كه جدول را پر مي كنم و نتيجه را هر چه كه بود عيناً ارائه مي‌كنم.

 

 

 

*

اين دوره از انتخابات رياست جمهوري سه قطبي است. پس اگر به دنبال حزبي عمل كردن و دسته‌اي رأي دادن هستيد چاره‌اي نداريد جز:

 

الف) رأي دادن به معين، كروبي و مهرعليزاده:

تصميم ‌گيري در مورد اين گروه خيلي سخت نيست. عملكرد ايشان و دوستانشان در هشت سال گذشته جلو چشمانتان است. اگر به نظرتان همين وضعي كه داريم خوب است و جهت‌گيري و حركت امور به سمت خير و صلاح است، پس نيازي به استخاره نيست. هيچ چيزي تغيير نخواهد كرد اگر  يك نفر را از اين گروه انتخاب كنيد. البته اگر من جاي شما بودم از بين اين‌ها معين را انتخاب مي‌كردم كه لااقل اتفاق نظري بر روي او وجود دارد و ممكن است براي پيروزي شانس داشته باشد.

ب) رأي دادن به احمدي‌نژاد، لاريجاني، رضايي و قالي‌باف:

اگر فكر مي‌كنيد افراد اين گروه با يكديگر فرقي مي‌كنند، كاملاً در اشتباهيد. در هر صورت اگر هر كدام از اين آقايان بر كرسي رياست جمهوري تكيه بزنند ناچارند در امور مختلف از نظرات و برنامه‌ها و راه‌كارهاي همديگر استفاده كنند. چون اصولاً مرز شفاف و دقيق و مشخصي ميان آن ها وجود ندارد و هر كدام صرفاً يكي از جنبه‌هاي مديريتي را پر رنگ‌تر ارائه مي‌كنند. بنابراين اگر دلتان با اصول‌گرايان است، استخاره لازم نيست. با فرض آن كه همه‌ي آقايان تا روز آخر در صحنه حضور داشته باشند، به كسي رأي بدهيد كه فكر مي‌كنيد شانس بيش‌تري براي پيروزي خواهد داشت كه احتمالاً قالي‌باف يا لاريجاني خواهد بود.

ج) رأي دادن به هاشمي رفسنجاني:

اگر منافع شخصي و حزبي خود را به منافع تمامي مردم كشور و چه بسا مسلمانان جهان ارجح مي‌دانيد، فارغ از اين كه چه حزبي هستيد، به هاشمي رأي بدهيد و از او حمايت كنيد. آدم كافي است به همه‌چيز بجز خدا و نقش باري تعالي در نظام هستي بيانديشد تا به هاشمي رأي بدهد.

شما به هر فرقه و نحله‌اي كه باشيد، خاتمي را دوست داشته باشيد يا حداد، از رهبري خوشتان بيايد يا نيايد، اپوزسيون باشيد يا نباشيد،‌ در هر صورت نمي‌توانيد هاشمي را ناديده بگيريد. ايشان توانايي آن را دارند كه همان چيزي كه تاكنون بر سرنوشت ما مقدر بوده است ادامه دهند. پس اگر نمي‌خواهيد به هيچ چيز ديگري (از هواي تازه و زندگي خوب گرفته، تا عدالت و دموكراسي و حقوق بشر و رضايت خدا و فقر و تبعيض و فساد و اقتصاد كرمو) فكر كنيد حتماً به هاشمي رأي بدهيد.

 

**

اگر حزبي نمي‌انديشيد و به فكر پيدا كردن اصلح (فارغ از خزئبلاتي نظير صالح مقبول و اصلح مقتول و ...) هستيد، پس اول تكليف خودتان را با خودتان روشن كنيد و رو دربايستي را كنار بگذاريد و درست بيانديشيد كه چه مي‌خواهيد. در اين صورت شما:

 

:::::: به احمدي‌نژاد رأي خواهيد داد اگر تشنه‌ي ديدار يك مسئول مردمي باشيد و از بريز و بپاش‌ها و اسراف و تبذير و بي‌عدالتي و تجمل‌گرايي خونتان به جوش آمده باشد. احمدي‌نژاد آدمي است كه شخصاً اهل روي و ريا نيست و در عقيده‌ي خود ثابت قدم است. هر چند شايد برنامه‌ي اجرايي مدوني براي رسيدن به اهداف خود نداشته باشد. اما همين عقيده احتمالاً او را در تدوين چنين برنامه‌اي ياري خواهد داد.

 

:::::: به لاريجاني رأي مي‌دهيد اگر تشنه‌ي همه جانبه نگري و برنامه‌ريزي‌هاي راهبردي كلان باشيد. ارائه‌ي راه‌حل در چارچوب‌هاي فكري مشخص خود، مشخصه‌ي اصلي لاريجاني است. او تجربه‌ي مديريتي موفقي از حيث برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي مشخص شده دارد و استقامت خود در پي‌گيري برنامه‌هايش را اثبات كرده است. هر چند كه اين همه‌جانبه نگري او در دنياي مدرن از قاعده‌ي سوختن توأمان سيخ و كباب مستثني نيست.

 

:::::: به رضايي رأي مِي‌دهيد اگر به نظرتان مشكل ما ندانم كاري و مصلحت نيانديشي است. تجربه‌ي سه دهه‌ مديريت رضايي نشان‌دهنده‌ي توان بالاي تصميم‌گيري در مقاطع بحراني و آينده‌نگري و درك درست شرايط روزگار است. هر چند شايد سابقه‌ي او در مديريت جنگ تناسبي با وضعيت صلح نداشته باشد.

 

:::::: به قالي‌باف رأي مي‌دهيد اگر به دنبال چيزي از نوع ديگر هستيد. جوان‌ترين كانديداي اين دوره بالاترين تضمين عملي براي به كارگيري چهره‌هاي جديد در همه‌ي عرصه‌ها را دارد. آخرين مسئوليت‌هاي او در چند پست حساس و كليدي، او را بر شرايط و نيازهاي اكنون جامعه در ابعاد اجتماعي و اقتصادي، سياسي آگاه ساخته‌است. عدم حمايت قاطع احزاب مطرح سياسي از او، امكان سهم‌خواهي‌شان را بعد از اين كم مي‌كند. هر چند بعضي اعتقاد دارند كه تظاهر به اصول‌گرايي مي‌كند و در عمل كار ديگري انجام مي‌دهد، اما اصول‌گرايي در محاق و تحت سلطه، تا حد زيادي ملزم به رعايت قوانين تحميلي بازي است. چيزي كه ديگر اصول‌گرايان كم‌تر درك مي‌كنند.

 

:::::: به كروبي رأي مي‌دهيد اگر ... . واقعاً نمي‌دانم چرا ممكن است كسي به كروبي رأي بدهد. مگر اين‌كه به فكر حقوق ماهيانه 50.000 تومان باشد.

 

:::::: به معين رأي مي‌دهيد اگر خوش‌خيالانه به دنبال حقوق بشر و حقوق زنان (گويي زنان از بشر نيستند!) و ليبرال دموكراسي هستيد. معين يكي از سه ركن قدرت خاتمي بود و در دانشگاه‌ها ثابت كرد كه دين از سياست جداست و لكن سياست از حزب جدا نيست. قبلاً هم گفته بودم كه رأي ندادن به معين را به حساب يك انتقام شخصي مي‌گذارم. هر چند شما در تصمي‌گيري آزاد هستيد.

 

:::::: به مهرعليزاده رأي مي‌دهيد چون ورزش برتر از گوهر آمد پديد و شايد چون مظلوم‌ترين چهره‌ي انخابات است و در حزب مطبوعش هم طرف‌داري ندارد. دولت رفاه را انتخاب كنيد اگر فكر مي‌كنيد رفاه در قاموس ايشان براي همه‌ي آحاد جامعه يك معني دارد.

 

:::::: به هاشمي رأي مي‌دهيد اگر در ذات نيهيليسم و اومانيسم غرقه شده‌ايد. و اگر هاشمي رئيس‌جمهور شد اصلاً جاي تعجب نيست كه جامعه‌ي ما مستحيل در اين دو خصيصه ‌است. نيهيليسم در اكنون زيست مي‌كند و اكنون به واقع هراس‌ناك است. ترس و قدرت دو روي يك سكه هستند و آنان كه دايرمدار قدرتند، همان قدر هم مي‌ترسند. جالب است بدانيد كه بهزاد نبوي هم به هاشمي رأي مي‌دهد تا ثابت كند مبدأ ميل همه‌ي اين حضرات، نه خدمت و عدالت و معنويت و ايران براي همه‌ي ايرانيان كه در يك كلام «قدرت» است. با آمدن هاشمي وضع به‌تر نخواهد شد. چون تا همين امروز هم اركان اصلي اقتصاد و بازرگاني كشور به دست كارگزاران بوده است. ايران براي همه‌ي هاشميان.

 

***

اگر حزبي و گروهي نمي‌انديشيد و اصلح را با نگريستن به افراد نمي‌جوييد، به همان روشي كه  هفته‌ي قبل گفتم رجوع كنيد و از ملاك‌هاي كلي قانون اساسي و سخنان رهبري تصميم‌گيري كنيد.

من هم با توجه به برنامه‌ها و سوابق و شرايط كانديداها جدول مذكور را پر كردم كه نتايج آن به اين شرح است:

 

نتايج جدول معيارها 

 

اگر ريز امتيازات و وزن ملاك‌ها را مي‌خواهيد فايل زير را دريافت كنيد.

جدول تكميل شده‌ي امتيازات معيارهاي كانديداها

 

 

****

تصميم امروزم آن است كه به دكتر محمدباقر قالي‌باف رأي بدهم و از هر كدام از روش‌هاي سه‌گانه‌ي بالا هم كه مي‌سنجم نظرم بر همين استقرار مي‌يابد.

 

زندگي خوب، برازنده ايراني 

 

هر چند منظر و ملاك‌هايمان متفاوت است. اما برادرم كورش علياني هم چنين مي‌انديشد و در چند نوبت به تبيين دلايل اين انتخاب خود پرداخته است. او دلايل لزوم رأي ندادن به هاشمي را نيز زيبا به تصوير كشيده‌است. از نوشته‌هاي كورش غفلت نكنيد.

 

*****

در اين روزها مهم‌تر از همه‌چيز حفظ وحدت در اردوگاه اصول‌گرايان است. بدترين كاري كه ممكن است يك طرف‌دار قالي‌باف بكند تخريب وجهه‌ي لاريجاني يا احمدي‌نژاد است و همچنين برعكس. من در عين احترام به حضور همه‌ي كانديداها بخصوص آقايان لاريجاني، احمدي‌نژاد و رضايي، به قالي‌باف رأي مي‌دهم و از خدا مي‌خواهم لحظه‌اي ما را به خودمان واگذار نكند.

 

 

 

ياعليش

 

/ 17 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محکوم!

حيف٬ حيف٬ حيف! بی چاره آقا با این یاوران خنگش!... يا علی مددی!

سيدصالح

برادر محکوم من! اين خنگی ما مادرزادی است. شما که بهتر می دانيد... تکنوکراتی من یک جایی باید کار دستم بدهد یا نه؟ ياعليش

حامد

هفته پيش که به يزد می آمدم در همه شهرهای بین راه بیشترین حجم تبلیغات از آن قالیباف بود. امروز هم در یزد همین است. پوسترهای رنگی در ابعاد مختلف. به نظر شما با پول چه کسانی این تبلیغات انجام شده؟ آیا قالیباف زیر دین کسی نمی رود؟ گیریم که پولها همه حلال و دینی هم به وجود نیاید، اینهمه اسراف و شعار اصولگرایی؟ حقیقت خیلی واضح و روشن است. خیلی متاسف شدم که «شما» چنین نظری دارید.

حامد

راستی سلام را يادم رفت. سلام

سيدصالح

اصول‌گرايي در محاق و تحت سلطه، تا حد زيادي ملزم به رعايت قوانين تحميلي بازي است. چيزي كه ديگر اصول‌گرايان كم‌تر درك مي‌كنند. هزینه اين تبليغات احتمالا از همان منابعی تامين می شود که هشت سال پيش تبليغات ناطق و خاتمی را تامين کردند. خوب يا بد.

خیبریان

بسم رب شهدا سلام سيد . اولا ايول بخاطر گوگل ( آقا حامد کاربيست همين جا : راستی امتيازی که گوگل به وبلاگ شما داده چهاره که امتياز خيلی عالی هست ... ) در اين زمانه که امثال ح . د ـــ‌ م .س . از همه توان و ابزارها برای فرياد زدن دمکراسی آمريکای کم نمی گذارند وقتی می بينيم يه بچه مسلمان آنهم از نوع سيد قد علم می کنه به ذوق می آورد ما را . و اما انتخابات . بعد از فوتبال صحبت های دکتر احمدی نژاد رو گوش کردم بدلم نشست ! بی ريا و صميمی بدور از جنجالهای سياسی ! در کل اميدوام هر عزيزی که نماينده مردم شد دل سوز مردم شود و تشنه خدمت به خلق الله . موفق و پيروز باشيد . يا علي

alireza

سلام جوون.دوستان اومدن خواستار حذف لينک ما شدن.جالبه!.برو ببين

حريم

سلام .. خيلی زيبا نوشتيد ولی به نظرم شما که از قاليباف تبليغ ميکنيد ايا ايشون رای ميارن؟! .. يا اينکه جزء مدعيان اول و دوم به حساب می آيند؟ .. به نظر من بايد سعی کرد که جلوی پراکنده شدن آراء را گرفت و کسی که اصلح است هم از لحاظ شخصيتی و هم آماری مورد حمايت قرار داد تا يه اتحاد بين ماها شکل بگيره .. و اجازه نديم که افرادی که نالايق و دو رو؟!!هستند رای بيارند .. اين نظر شخصی بنده بود و به نظر شما احترام ميگذارم .. در ضمن اگه به وبم سر زدید پست یکی مونده به آخر را مطالعه بفرمایید .. التماس دعا يا علي

مجید عزیزی

سلام سید! خیلی با حالی حاجی! این رسم هماهنگی است؟! بابا دلمان تنگت است به خدا از ابوذر سراغت را گرفتم خبر نداشت جلوی من زنگ زد بهت گفنند اشتباه است! بگذریم در اسرع وقت دوست دارم ببینمت حاجی. راستی می بینم که به شدت هماهنگی! هر روز که می گذرد بیشتر به درستی تصمیمی که گرفته ام پی می برم. حاجی جان من کمیته دانشجویی قالی باف عزیز را عهده دارم. نشریه در ی آوریم و اینا. بنده خدا مظلوم است همه می زنندش! چه اینوریها چه آنوریها یک سری مطالب در راوی نوشته ام لینکش در صفحه وبلاگ هست. مخلصیم حاجی. یادت نرود چه گفتم ها! شماره ام را هم ابوذر دارد! یا علی

حزب الله لبنان

سلام خسته نباشی من که کلی حال کردم اينقدر که ۳ بار خوندم مخصوصا قسمت هاشمی که گل کاشته بودی ميشه به من هم لينک بديد من که به شما لينک می دم خوشحال شدم از آشناهيتون يا حق