اي شهيد! اي آنكه بر كرانه ازلي و ابدي وجود برنشسته‌اي، دستي برآر و ما قبرستان‌نشينان عادات سخيف را نيز از اين منجلاب بيرون كش

آدم اگر آدم شد، عالم عالم می شود. آدم اگر آدم شد، عالم آدم می شود. آدم اگر آدم شد، آدم عالم می شود. آدم اگر عالم شد، عالم عالم می شود. آدم اگر عالم شد، عالم آدم می شود. آدم اگر آدم شد، آدم آدم می شود. عالم اگر آدم شد، آدم آدم می شود. عالم اگر عالم شد، آدم عالم می شود. عالم اگر عالم شد، عالم آدم می شود. عالم اگر عالم شد، عالم عالم می شود

 

◊◊◊◊

مروري بر مطالب نوشته شده
از اردي‌بهشت 82 تا اردي‌بهشت 85


◊◊◊◊

مجموعه‌ي كامل صداهاي زمينه‌ي اين صفحه

◊◊◊◊
 
 

این خانه، هيچ‌گاه قرار نبود خانه‌ي تعلقات نگارنده باشد

شاید در زمان فعاليتش بیشتر جولانگاه دغدغه‌های ذهنی و مشغولیت‌های فکری‌ام بوده‌‌است. چیزی فراتر از یک وبلاگ ساده، بیشتر از خاطرات روزانه و تلومات نفسانی
...
ما همواره مي‌دانستيم و می‌دانیم که در این وبلاگشهر بی‌انتها، براي «مقبول بودن» باید به قواعد خاص وبلاگ‌نویسی تن در داد. اما در اینجا اغلب فراتر از «مقبول‌بودن» به «مطلوب بودن» انديشيده‌ايم و در پايان دوره‌اي سه‌ساله از فعاليت، به دنبال قالب‌ها و شيوه‌‌هاي مطلوب ديگر مي‌گرديم

طاووس را به نقش و نگاري كه هست خلق
تحسين كنند و او خجل از پاي زشت خويش


ياعليش
سيدصالح‌‌نوري
به
ار85

 

 

◊◊◊◊

فعاليت اين وبلاگ به علت پاره‌اي مشكلات شخصي، سه سال متوقف شده بود. ولي به ياري خدا از فروردين ماه 88 نام مرتضي و ما در خانه‌اي جديد
زنده خواهد بود.
البته آرشيو صدو ده نوشته‌ي سال هاي قبل اين خانه، همچنان در همين آدرس در دسترس مي‌باشد.
◊◊◊◊
ارتباط پستي مستقيم
◊◊◊◊

 

 

مسئله من اينجاست. ببينيد من حرف هايي که اينجا ها نوشته ام، مبتني بر يافته هايي مجرد از سينما و رمان و تکنولوژي و تمدن جديد واين طور چيزهاست. اين يافته ها مسلط بر اينهاست. يعني اگر مي بينيد اين عناوين اينجا نوشته شده، علتش اين است که روزگار ما روزگار اين گرفتاري هاست يعني ما الان به اين چيزها و به تمام محصولات و لوازم تمدن غرب مبتلاييم و بزرگترين مبارزه ما هم عبور از اينها و يا غلبه بر اينهاست. علت اينکه اين مباحث و عناوين را مطرح مي کردم، اين است که من يافته هايم را از طريق ديگري گير آورده ام، از طريق سينما که به دست نياورده ام فرض کنيد اين را شما بخوانيد و برويد سينما را ياد بگيريد. منتها اينها از جاي ديگري گرفته شده (و بعد آمده تحت عناويني) مثل سينما و رمان و... از خود اينها نمي شود به جايي رسيد، اگر آدم از خود اينها بخواهد به جايي برسد، مستغرق در اينها مي شود.

 گفتاری منتشر نشده از سید شهیدان اهل قلم

مرتضي و ما فرصتي بود براي انديشيدن. ندايي براي به خود آمدن و يادآوري دوباره آن عهد ازلي که از فرزند آدم ستانده اند. بدون شک همراهي در کشف حقيقت و تلاش براي بازيابي آن هويت گمشده تکليفي است که هنرشناسان اهل درد از اداي آن بر خواهند آمد
وهل من ناصر ينصرني؟

هر چه می خواهی طلب کن از شهنشاه نجف      منتی گر می کشی از مرد می باید کشید
کلیه حقوق مادي و معنوي اين وبلاگ تحت الطاف خاصه آقا اميرالمومنين وقف در راه خدا مي باشد

Copyright © 2006 Mehreab
Central Desert Of IRAN! YAZD

 

 

 

 

ما خيلي حرف داريم

ما مسلمانها خيلي حرفها داريم كه به يكديگر بگوييم و آنها را ميان خود به مطالعه و بررسي بگذاريم...

امروز دنياي اسلام و امت اسلامي با مصائب بزرگي مواجه است. درست است كه بسياري از اين مصائب از درون دل خود ما مسلمانها برخاسته است؛ ما كوتاهي و تنبلي كرديم و با خودخواهي‏ها و دنياطلبي‏هاي خودمان راه امت اسلامي به‏سوي قله‏ي تكامل انساني را نپيموديم، كه بايد برگرديم؛ بايد حركت كنيم؛ بايد توبه كنيم؛ اما شكي نيست كه در دوران‌هاي اخير تاريخ، بخش بسيار مهمي از اين عقب‏ماندگي‏ها، مصيبت‏ها و مشكلات نيز ناشي از نظم باطل جهاني امروز و ديروز است. نظام جهاني، نظام اقتدارگرايي است؛ نظام تكيه‏ي بر زور است؛ نظام زندگي انسان نيست؛ نظام زندگي جنگلي است.

 

نگاه كنيد!

به وضع دنياي اسلام نگاه كنيد! ما سالها مسأله‏ي فلسطين را به‏عنوان زخم عميق پيكر اسلامي همواره به ياد خودمان مي‏آورديم، امروز عراق هم اضافه شده است! بينيد كه قدرتمندان با تكيه‏ي به زور چه مي‏كنند. همه‏ي حرفهاي غيرمنطقي و غلط را با اتكاء به زور و با اتكاء به منطق سلاح و قدرت سياسي و پولي به شكل حرف قابل دفاع و منطقي در دنيا مطرح و عمل مي‏كنند. جرائمي را كه در عرف همه‏ي ملتهاي جهان جنايت و جرم است، علني انجام مي‏دهند و گاهي براي ظاهرسازي نامي هم روي آن مي‏گذارند، در حالي‏كه مي‏دانند كسي آن را قبول نمي‏كند؛ اما گاهي حتّي اسم و نقابي هم روي آن نمي‏گذارند. دولت غاصب صهيونيست صريحاً اعلام مي‏كند كه من زبدگان فلسطيني را ترور مي‏كنم و دولت امريكا هم رسماً و علناً از او حمايت مي‏كند! اين وضع نظام امروز جهاني است.

...پيداست كه به حقوق انسانها و به حق مردم براي تعيين حكومت هيچ اعتنايي ندارند و براي آن هيچ ارزشي قائل نيستند؛ خودشان نصب مي‏كنند، خودشان حاكم معين مي‏كنند، خودشان قانون مي‏گذرانند و خودشان متخلف از قانون را بدون هيچگونه محاكمه‏يي مجازات مي‏كنند؛ آن‏هم مجازات كشتار. ببينيد در عراق چه مي‏گذرد! اين وضع امروز امت اسلامي است.

 

ما مي‌توانيم

...آيا امت اسلامي در مقابل اين دست‏اندازي قدرتمندانه نمي‏تواند از خود دفاع كند؟ جواب اين است كه چرا، ما مي‏توانيم دفاع كنيم؛ ما ابزارهاي زيادي را براي دفاع از حق و موجوديت خود در اختيار داريم. ما جمعيت بزرگي هستيم؛ ما ثروت عظيمي داريم؛ ما انسانهاي برجسته و سرمايه‏ي معنوي‌اي داريم كه به مردم ما قدرت ايستادگي در مقابل زورگويان را مي‏دهد؛ ما فرهنگ و تمدن باسابقه‏يي داريم كه در دنيا كم‏نظير است؛ ما خيلي امكانات داريم، بنابراين بالقوه مي‏توانيم دفاع كنيم.

 

چرا دفاع نمي‌كنيم؟

اما چرا دفاع نمي‏كنيم؟! چرا عملاً در ميدان، كاري از ما برنمي‏آيد؟ چون با هم متحد و يكي نيستيم؛ چون به بهانه‏هاي گوناگون ما را از هم جدا كرده‏اند. لشگر منظمِ عظيم و مجهزي به نام امت اسلامي را به گروه‏هايي كه همّ و غمّشان مقابله و مبارزه‏ي با هم و ترسيدن از هم و تعرض به هم و پنجه‏زدن به صورت يكديگر است، تقسيم كرده‏اند. در اين شرايط، معلوم است كه اين لشگر كارآيي نخواهد داشت.

امروز وقت آن رسيده است كه دنياي اسلام بازنگري كند؛ بر روي مسأله‏ي وحدت به جِد فكر كند. امروز تهديد امريكا در اين منطقه متوجه يك كشور و دو كشور نيست؛ متوجه همه است.

 

عاقلانه‌ترين راه

...عاقلانه‏ترين راه اين است كه همه به فكر بيفتند و دستها را در دست هم بگذارند.

 

دشمن بي‌كار نمي‌ماند

... البته دشمن هم بيكار نمي‏ماند و از ابزارهاي قديمي تفرقه‏انگيز استفاده مي‏كند؛ از قوميتها، مذهب و طايفه‏گري استفاده مي‏كند و موضوعاتي را كه اسلام تأكيد كرده كه عمده نشوند، آنها را عمده مي‏كند. اسلام تأكيد كرده است كه قوميتها، ملاك تشخص و هويت نيستند؛ «انّ اكرمكم عنداللَّه اتقاكم» اسلام تأكيد كرده است كه برادران مسلمان بايد با هم برادرانه رفتار كنند؛ نگفته است برادراني كه سني‏اند يا شيعه‏اند يا فلان مذهب ديگر را دارند، بلكه گفته است كه مسلمانان «انّما المؤمنون اخوة» هستند. هر كسي به اين كتاب و به اين قرآن و به اين دين و به اين قبله اعتقاد دارد، مؤمن است؛ اينها با هم برادرند؛ اسلام اين را به ما گفته است. اما ما خنجرها را پشت سر مخفي مي‏كنيم براي زدن به سينه‏ي برادران!

 

ما بايد جوابش را بدهيم

... كدام منطق است كه در مقابل اين مسائل بتواند مقاومت كند، تا اختلاف ايجاد شود؟ وحدت بر همه‏ي ضرورتها و اولويتها ترجيح دارد و از آنها اولي‏تر و مقدمتر است. چرا ضرورت اتحاد بين مسلمانان را نمي‏فهميم؟! بار سنگيني بر دوش ماست و اين برهه، برهه‏ي حساسي است. اگر دشمنان بتوانند با اِعمال قدرت اين منطقه را تصرف كنند، دنياي اسلام باز هم مثل دوران استعمار، صد سال ديگر عقب خواهد افتاد و صد سال ديگر فاصله‏ي امت اسلامي با دنياي مدرن و صنعتي بيشتر خواهد شد. ما بايد جوابش را بدهيم؛ امروز ما مسؤول هستيم؛ امروز دولتها، نخبگان، زبدگان، رجال فرهنگي و ديني مسؤولند؛ همه‏ي ما در مقابل وحدت دنياي اسلام مسؤوليم.

 

خواب غفلت

از خداوند متعال مي‏خواهيم كه به بركت روح مطهر خاتم‏الانبياء و مجاهدات اين شخصيت بي‏نظير بشري...همه‏ي ما را از خواب غفلت بيدار كند؛ ما را به راه راست هدايت كند؛ به آنچه كه وظيفه‏ي ماست، ما را هم آگاه و هم توانا كند و ان‏شاءاللَّه شر دشمنان امت اسلام را به خودشان برگرداند.

 

 

 

گزيده‌اي از سخنان رهبري

در ديدار شركت كنندگان در اجلاس وحدت

ارديبهشت 83